Nr katalogowy: 702
Laska z emblematami górniczymi
dyrektora kopalni Donnersmarck;
drewno, brąz złocony, mosiądz, dł. 98 cm
dyrektora kopalni Donnersmarck; rączka ażurowa, z brązu złoconego, nawiązująca kształtem do czekana, dekorowana scenkami pracy górniczej, z emblematami górniczymi - skrzyżowanymi młotkami, opasanymi laurowym wieńcem; trzon czterogranny, drewniany,
lakierowany na czarno, z mosiężną, złoconą skuwką u dołu; drewno, brąz złocony, mosiądz, dł. 98 cm, szer. rączki 11 cm;
Kopalnia węgla w Chwałowicach, zał. 1906 przez rodzinę niemieckich magnatów i przemysłowców Henkel von Donnersmarck, działających od XVII w. na Śląsku w dziedzinie górnictwa węgla i rud metali oraz hutnictwa.