Nr katalogowy: 510
Terryna z dekoracją dalekowschodnią
i uchwytami z koźlimi maskami;
Miśnia, model znany z ok. 1725 r.,
realizacja późniejsza (ok. 1740-60?).
i uchwytami z koźlimi maskami
Owalna, lekko wybrzuszona i kanelowana wielobocznie, z wydzieloną obręczą podstawy z reliefem akantowym i obręcz z reliefem "płatkowym" wokół krawędzi.
Na krótszych bokach plastyczne brodate maski koźle o długich rogach , zawiniętych u nasady wokół dwudzielnych wolutowych uchwytów. Na bokach dekoracja z motywem koreańskiego lwa, kwitnącego pędu peonii, motylkami i rzutami kwiatków i listków. Pionowe pęknięcie brzuśca, przechodzące ukośnie przez dno,
z drobnymi szczerbkami; lekkie przetarcia dekoracji barwnej. Brak pokrywy. Porcelana o lekko szarawym odcieniu i z drobnymi skazami punktowymi, farby naszkliwne, złocenia; wys. (z uchami) 16,5 cm; dł. ok. 35 cm, owal podstawy: 19,2 x 15,6 cm; wylew: 22,5 x 17,5 cm. Sygnowana (na nie szkliwionym płaskim dnie): kobaltowe skrzyżowane miecze.
Miśnia, model znany z ok. 1725 r., realizacja późniejsza (ok. 1740-60?).
Interesujący obiekt o charakterze muzealnym, europejskiej formie i dekoracji barwnej z motywami w stylu Kakiemon. Na pó?niejsze datowanie wskazują m.in.: masa porcelanowa i detale dekoracji uchwytów.
Por. kompletna terryna z dekoracją w stylu famille verte, publikowana w katalogu: "The Wark Collection. Early Meissen Porcelain, The Cummer Galery of Art",
Jacksonville, Florida, USA, 1984, poz. kat. 491, s. 218.