Nr katalogowy: 506
Serwis do kawy z dekoracją "Złoty czar"
Polska, Chodzież, fabryka porcelany,
2 połowa XX w. (lata 50.-60.)
Przeznaczony dla 12 osób. Składa się z dzbanka do kawy z pokrywką, cukiernicy z pokrywką, dzbanuszka na mleko i 12 małych filiżanek ze spodkami. Naczynia ze szlakiem prostego reliefu z kreseczek wokół krawędzi i taśmą matowo - błyszczących złoceń roślinnych z motywem 3-dzielnej palmetki. Porcelana lekko kremowa, złocenia trawione
(błyszczące i matowe); wymiary: dzbanek wys. 20,2 cm; cukiernica wys. 9,4 cm; dzbanuszek wys. 9,7 cm; filiżanki wys. 3,7 cm, średnica 7 cm; spodki wys. 1,7 cm, średnica 11 cm.
Naczynia sygnowane drukiem zielonym: w trójkącie litera C, niżej: CHODZIEŻ lub: w dwudzielnym wieńcu trójkąt z literą C, niżej: MADE IN POLAND; złotem napis: Złoty Czar (poza filiżankami), oraz znaki 1- i 2-cyfrowe zielenią, srebrem lub wiśniowe naszkliwne
(numery form). Polska, Chodzież, fabryka porcelany, 2 połowa XX w. (lata 50.-60.)
Eleganckie formy i dekoracja naczyń powtarzają wprowadzony w Ćmielowie, realizowany także w Chodzieży w latach 20 i 30. XX wieku (po kupieniu wytwórni w 1924 przez akcjonariuszy Ćmielowa S.A) wzór określany jako "Złoty Czar". Luksusowe zdobienia złoceniami trawionymi, popularne zwłaszcza na niemieckiej i czeskiej porcelanie okresu międzywojennego, świadczyły o wysokim poziomie technologii i wzornictwa polskich fabryk stosujących tę nową - nowoczesną technikę.