Nr katalogowy: 714
Strzelba skałkowa - "tufenk","janczarka"
stal, mosiądz, kość, drewno orzechowe?;
dł. całk. 127 cm, dł. lufy z warkoczem 98,3 cm;
Turcja, k. XVIII w.
lufa z damastu skuwanego, siedmioboczna, z długim, prostym warkoczem, zwężająca się, przy wylocie lekko rozszerzona; na grzbiecie w kartuszu bita punca (nieczytelna); muszka stała, podłużna; lufa mocowana do łoża po boku stalowym, wsuwanym klinem (aktualnie brak) i zamiast niego później założony mosiężny bączek; zamek skałkowy typu "miquelet" (alla catalana) - śródziemnomorski, w typie bliskowschodnim, mocowany dwiema śrubami od lewej strony łoża; z zewnętrzną sprężyną główną i osłoniętą sprężyną krzesiwa; lustro krzesiwa prostokątne, kanelowane w pionowe ryty; język spustowy w kształcie okrągłego bąka; osada (łoże, i kolba) drewniane; łoże długie o przekroju półokrągłym, zwężające się ku wylotowi lufy z wpustem na stempel którego brak; kolba w kształcie profilowanego
pięciokąta; kolba z częścią łoża przy zamku i spuście zdobione inkrustacjami kością o nieregularnych kształtach, zdobionymi w nieregularne, powtarzające się wzory, dekorowane wpuszczanymi w nie mosiężnymi kółkami z plamką pośrodku, oraz z barwionymi na ich tle kółkami;
stal, mosiądz, kość, drewno orzechowe?; dł. całk. 127 cm, dł. lufy z warkoczem 98,3 cm; Turcja, k. XVIII w.