Nr katalogowy: 713
Szabla francuska lekkiej kawalerii
wz. 1822; stal, mosiądz, skóra barwiona
na ciemny brąz; dł. całk. szabli 106,5 cm,
Francja, Chatellerault, 2 poł. XIX w.
głownia stalowa, lekko wygięta, szlifowana w obustronne szerokie zbrocze, z przygrzbietową bruzdeczką biegnącą wzdłuż grzbietu - od zastawy; na grzbiecie częściowo zatarty napis: Manuf[actu]re d'armes de Chat[ellerau]lt A?ut? 1897 Cav[ ]ie lre? Mle? 1822?; na zastawie u nasady od strony zewnętrznej nieczytelne 3 punce; jelec tarczowo-owalno, kabłąkowy; głowica owalna z kapturkiem; trzon rękojeści pokryty ciemno brązowym jaszczurem o 17 karbach owiniętych "obrączkami" w oplocie dwupokrętkowego drutu;
na kabłąku, po stronie wewnętrznej wyciśnięty numer 185;
stal, mosiądz, skóra barwiona na ciemny brąz; dł. całk. szabli 106,5 cm, dł. głowni 91 cm, szer. u nasady 3,3 cm; grub. grzbietu 1 cm,
krzywizna 3,5 cm; Francja, Chatellerault, 2 poł. XIX w.