Nr katalogowy: 508
Wazon dekoracyjny
z miniaturami pejzażowymi i a'la Boucher;
Francja - Paryż?, naśladownictwo wyrobów
Sevres, kon. XIX w.- XIX/XX w.
z miniaturami pejzażowymi i a#la Boucher
Smukła granatowa - kobaltowa amfora o owoidalnym brzuścu mocno zwężona w dolnej części, osadzona na szpulowych stopkach; wzdłuż szyjki złocone, wypukłe festony z motywem liści lauru. W dużych rezerwach powtarzających kształt brzuśca, obwiedzionych złoceniami - barwne miniatury. Od frontu scenka rodzajowa w scenerii parkowej z rzeźbą parkową i architekturą: Siedzący nad wodą bosonoga dziewczyna i młodzieniec karmiący ją jagodami, miniatura sygnowana: Eug. Carel; po przeciwnej stronie brzuśca - miniatura pejzażowa nad wodą, z architekturą parkową i zabudowaniami w tle. Wypukłe złocenia wokół miniatur, stopki i pod krawędzią
szyjki -z motywami roślinnymi (liściaste pędy, bukieciki i gałązki kwiatowe, woluty i rocaille), perełkowaniem, kratownicą i owalami. Namiotowa pokrywka z uchwytem - mosiężną szyszką akantu; wylew wazonu, podstawy stopki i oprawa pomiędzy brzuścem i stopką - metalowa, z perełkowaniem i liśćmi akantu. Pokrywka klejona, z retuszami - brak fragmentu krawędzi.
Porcelana typu pâte nouvelle?,kobalt, farby szkliwne, szkliwo krakelurą (miniatury), złocenia błyszczące i wypukłe- matowe, oprawa metalowa (mosiądz); wys. 58 cm (z pokrywkami); sygn. od spodu na pokrywce naszkl. niebieskie podwójne L (w ligaturze) z wpisaną literką L, zwieńczone odmianą lilijki (?), u dołu kropka, niżej: S?????;
Francja - Paryż?, naśladownictwo wyrobów Sevres, kon. XIX w.- XIX/XX w.
Efektowny reprezentacyjny wazon, naśladuje wyroby manufaktury w Sevres zarówno stylistyką dekoracji, jak i techniką - technologią (kobaltowe tła, wypukłe złocenia, oprawa metalowa).
Sygnatura na pokrywce i przy miniaturze (nieznany miniaturzysta, nie notowany w Sevres) wykluczają manufakturę sewrską.