Nr katalogowy: 507
Serwis deserowy
z dekoracją rzutami kwiatowymi; dla 12 osób;
Niemcy, Miśnia, fabryka porcelany
Carla Teicherta, 1 poł. XX w.
Dla 12 osób; składa się z dzbanka z pokrywką, cukiernicy, dzbanuszka na mleko, 12 filiżanek gałązkowymi uszkami i miseczkowatymi spodkami oraz 12 talerzyków.
Naczynia zdobione rzutem drobnych kwiatków "niemieckich", ze złoconymi krawędziami; uchwyty pokrywek - plastyczne pączki róży.
Porcelana, farby naszkliwne, złocenia.
Wymiary: dzbanek: wys. 24,7 cm; cukiernica: wys. 10,5 cm; dzbanuszek: 14,7 cm (z uszkiem);
Filiżanki: wys. 6,4 cm, średn. 8,7 cm; spodki: wys. 3,2 cm, średn. 13,2 cm; talerzyki: wys. 2,5 cm, średn. 17cm.
Sygn. naszkl. niebieskim drukiem: w owalu: MEISSEN, niżej gwiazdka, wycisk: MEISSEN, 22, 0;
Niemcy, Miśnia, fabryka porcelany Carla Teicherta, 1 poł. XX w.
Popularna forma i dekoracja kwiatowa naczyń serwisowych, wprowadzone w manufakturze miśnieńskiej w XIX/XX wieku, podjęte przez działającą od ok. 1872 r. w Miśni inną wytwórnię - Ofen- und Porzellanfabrik Carla Teicherta. Fabryka Teicherta uzyskała zgodę manufaktury w Miśni na produkcję niektórych jej modeli (m.in. Zwiebelmüster), wykupując prawa patentowe.