Nr katalogowy: 729
Zegar kominkowy
brąz złocony, mosiądz, porcelana,
szkło, stal;
Francja, 4 ćw. XIX w.
na podstawie o falistym wykroju, z bogatą dekoracją o motywach wolut, girland kwiatowych i akantu; obudowa mechanizmu w formie stojącego owalu; od frontu oszklone drzwiczki, osłaniające dwie tarcze: mechanizmu zegarowego z rzymskim podziałem godzinowym oraz mechanizmu kalendarza z francuskimi nazwami miesięcy i dni tygodnia; ponadto malatury na porcelanie z wyobrażeniem igrających puttów, symbolizujących 4 pory roku; mechanizm z naciągiem sprężynowym i regulatorem wahadłowym, z systemem grzebieniowym bicia godzin i półgodzin; osłona mechanizmu od tyłu w formie kolistych, ażurowych drzwiczek;
brąz złocony, mosiądz, porcelana, szkło, stal; wys. 34 cm, szer. 31 cm, głęb. 15,5 cm;
Francja, 4 ćw. XIX w.