Nr katalogowy: 728
Zegar kominkowy, secesyjny,
z postacią kobiecą i amorkiem;
Francja, Paryż, mechanizm firmy Japy Freres;
pocz. XX w.
w obudowie z czerwonego marmuru; podstawa na planie prostokąta, wsparta na 4 wolutowych, brązowych nogach, zdobnych liśćmi akantu; wyżej gruszkowata struktura z tarczą o podziale godzinowym arabskim, za okrągłymi, oszklonymi drzwiczkami, ujętą akantowym kartuszem; z prawej strony figurka kobiety w powłóczystej sukni, z lewej - amorek z girlandą i gołąbkiem; mechanizm osłonięty z tyłu okrągłymi drzwiczkami z blachy mosiężnej, z ażurową rozetką; system paryski bicia godzin i półgodzin; regulator wahadłowy; marmur, brąz złocony i patynowany, mosiądz, szkło; wys. 56,5 cm, szer. 39 cm, głęb. 20,5 cm;
Francja, Paryż, mechanizm firmy Japy Freres, cecha odlewni z napisem: FABRICATION FRANCAISE / PARIS / MADE IN FRANCE; pocz. XX w.