Nr katalogowy: 727
Zegar kominkowy
Niemcy, Schwarzwald, firma Lenzkirch-Uhren
czynna od 1851, 4 ćw. XIX w.
w drewnianej obudowie architektonicznej; podstawa prostokątna, profilowana; z przodu nóżki z brązu w formie łap zwierzęcych zwieńczonych akantem, z tyłu - drewniane, toczone; naroża szafki od frontu ścięte, wypełnione hermami kobiecymi z brązu złoconego; za oszklonymi drzwiczkami - tarcza z arabskimi cyframi na nakładanym pierścieniu srebrzonym; wokoło aplikowane ażury z wicią roślinną, girlandami i palmetkami; zwieńczenie szafki z profilowanym gzymsem: wyżej galeryjka z tralkami i sterczynami wazonowymi z brązu; daszek czterospadowy zakończony wazonem z brązu złoconego; z tyłu prostokątne drzwiczki z ażurowym przeźroczem; mechanizm z naciągiem sprężynowym, wychwytem ankrowym i regulatorem wahadłowym; system bicia godzin i półgodzin, gong sprężynowy; na płycie mechanizmu napis: "LENZKIRCH / A.G./ U." oraz: "1 Million / 18913";
drewno mahoniowe, orzechowe, brąz złocony, mosiądz, stal, szkło; wys. 67 cm, szer. 32 cm, głęb. 19 cm;
Niemcy, Schwarzwald, firma Lenzkirch-Uhren czynna od 1851, 4 ćw. XIX w.