Nr katalogowy: 722
Szpada oficera piechoty,
pruska M-1889;
Niemcy, firma "Weiersberg,
Kirschbaum und Co" od 1883 r.
pruska M-1889
Głownia prosta, jednosieczna, z obustronnym progiem - szlifowana w dwie bruzdki; pióro obosieczne z lekko zaznaczoną ością i centrycznym sztychem; na zewnętrznym progu zastawy ryte punce - lewy profil głowy króla i głowy rycerza, pod spodem monogram
firmy - W.K & C; rękojeść zamknięta, jelec tarczowy - w części grzbietowej pochylony ku głowni, a w części siecznej łukowato zgięty ku głowicy - tworzy kabłąk, od którego odchodzą dwa obłęki zewnętrzne, w które u dołu został wkomponowany pruski orzeł cesarski z monogra - mem na piersi; kapturek owalny, krótki, tworzący całość z owalną głowicą; rękojeść w tylnej części wygięta w kierunku kabłąka, pokryta czarnym jaszczurem obwiedzionym 13-krotnie plecionym, potrójnym drutem; na zewnętrznej stronie rękojeści nałożono mosiężną nakładkę z monogramem: W.R. II (Wilhelm II, 1888 -1918) zwieńczoną koroną; pochwa z cienkiej blachy z dwiema
ryfkami o ruchomych kółeczkach; od góry pochwa zakończona profilowanym, trzywarstwowym kołnierzem; ostroga o nieregularnym kształcie, częściowo wytarta; stal, mosiądz, skóra; dł. głowni 83,5 cm; szer. u nasady 2,4 cm; gr. u nasady 0,6 cm;
dł. całk. 98,5 cm; dł. w pochwie 100,5 cm;
Niemcy, firma "Weiersberg, Kirschbaum & Co" od 1883 r