Nr katalogowy: 513
Para waz dekoracyjnych w oprawie z brązu
z miniaturami alegorycznymi;
Niemcy, Berlin, Królewska Manufaktura
Porcelany (KPM), XIX/XX w.
z miniaturami alegorycznymi;
o owoidalnych brzuścach w kolorze różu indyjskiego; krótkie, obręczowe szyjki, plastyczne uchwyty w formie zielonej draperii, zawiązanej w środku sznurem w supeł i dwa reliefowe, rocaillowe kartusze z miniaturami barwnymi. Miniatury od frontu z przedstawieniem trzech nagich puttów na obłoku, z atrybutami (1. z wieńcem i palmą - alegoria Sławy?; 2. fletem i bębenkiem - alegoria Muzyki?); miniatury po przeciwnej stronie brzuśców z kompozycjami kwiatowymi (1. bukiet z pierzastym makiem; 2. bukiet z zimowitem i lewkonią).
Porcelanowe brzuśce osadzone w podstawach z brązu, w formie kielicha z liśćmi akantu i dwiema uskrzydlonymi hermami: kobiecą i faunem; dolna część opraw z czterema nóżkami, na przemian łapami gryfów z pazurami i 5-dzielnym liściem akantu z maską lwią. Kilka drobnych ubytków retusze na plastycznych kartuszach.
Porcelana twarda (tzw. segerowska), farby wysokich temperatur (podszkliwne), farby naszkliwne, tzw. Juvelldekor, złocenia; oprawy z brązu (ze śladami złoceń); wys. 52,5 cm; sygnatury: na płaskich spodach stożkowych brzuśców kobaltem: berło; poniżej (słabo czytelne - druk?): P.S, lub Sgr. P. (wyroby z porcelany twardej w technologii Seegera, znakowanie stosowane od 1882 roku); na jednej wazie wyciski: M N;
Niemcy, Berlin, Królewska Manufaktura Porcelany (KPM), XIX/XX w.
Efektowna, starannie opracowana zarówno pod względem formy, jak i dekoracji barwnej, para wazonów z dekoracją dwustronną. Przeznaczone do stawiania na konsoli lub gzymsie kominkowym, na tle luster, pozwalających oglądać dekorację odwrotnych stron. Do prostych form porcelanowych doskonale dobrane historyzujące oprawy z brązu.