Nr katalogowy: 818
Szafka biblioteczna kątowa
w stylu przejściowym;
Europa Środkowa, ok. 1840
w stylu przejściowym;
o prostych bokach, ściętych frontowych narożach i prostym froncie, z szufladą u góry, zamknięta jednoskrzydłowo, wsparta na konsolowych nóżkach.
Całość zwieńczona profilowaną, falistą listwą i dwustopniowym daszkiem, fornirowana wzorzystą okleiną. Skrzydło drzwi przeszklone. Obrzeże lica szuflady
i wewnętrzna strona ramiaka skrzydła drzwi dekorowane profilowaną listwą. We wnętrzu cztery półki;
sosna; fornir mahoń; 170 x 109 x 61 cm; Europa Środkowa, ok. 1840
Szafa, prawdopodobnie wykorzystywana do przechowywania książek. Mebel posiada cechy typowe dla stylu przejściowego między biedermeierem, który wyraził się
w charakterystycznej dla tego stylu formie - prostym kątniku, jednocześnie z dekoracyjnymi elementami właściwymi nadchodzącemu neorokoku i Ludwikowi Filipowi,
tj. rozczłonkowanie frontu, faliste wycięcia, listwy.