Nr katalogowy: 814
Szafa w stylu klasycystycznym
Europa Środkowa, Niemcy Południowe (?),
4 ćw. XVIII w.
o konstrukcji wieńcowej, prostopadłościenna, ze ściętymi narożami, dwuskrzydłowa, zwieńczona wypiętrzonym po środku gzymsem, mazerowana na całej powierzchni i malowana, wsparta na czterech spłaszczonych kulach. Na bokach, narożach i froncie po dwa pola. Na bokach i narożach geometryczne wydłużone, wypełnione barwnymi smugami. Na froncie faliste wypełnione gałązkami z ptakami (papugi). We wnętrzu dziewięć haków (do wieszania ubrań)
oraz wnęka u dołu. Okucia stalowe, kute; zamek przykładany, jednoryglowy z otwartą puszką; zawiasy motylkowe, ażurowe, ozdobne.
sosna; 201,5 x 156,2 x 54 cm; Europa Środkowa, Niemcy Południowe (?), 4 ćw. XVIII w.
Typowa dla południowych regionów krajów niemieckojęzycznych forma i dekoracja mebla. Wykonana w sposób rzemieślniczy (zachowane ślady obróbki narzędzi), w prowincjonalnym warsztacie stolarskim, o czym świadczą charakterystyczne dla mniejszych ośrodków uproszczenia wzorów i drobne nieumiejętności techniczne oraz malarskie. Dekoracja malarska naśladująca stolarską i intarsjowaną właściwa tym czasom. Zachowana w dobrym stanie.