Nr katalogowy: 717
Zegar kominkowy portykowy
Francja, Paryż, firma JAPY FRERES i Cie,
3 tercja XIX w.
z czterema kolumienkami pomiędzy dwiema półkolistymi płytami białego marmuru; 4 szpulowe nóżki
z brązu, brązowe bazy i kapitele; na 2 kolumnach pośrodku rozpięte różane girlandy związane kokardami;
powyżej na marmurowym klocku umieszczona cylindryczna puszka mosiężna z mechanizmem, zwieńczona
ażurową sterczyną z karczochem, akantem i gałązkami dębowymi; po bokach puszki para sterczyn w formie
karczochów i dwie - w formie kwiatowych gałązek; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin;
wahadło z soczewką z brązu złoconego w kształcie kosza z kwiatami; tarcza emaliowana z cyframi
arabskimi, osłonięta szklanymi drzwiczkami; na płycie mechanizmu - znak firmowy w kole, z napisem:
„JAPY FRERES & Cie” / G [ran] de Med.[aille] d'Honneur”; ponadto bity nr „89012”; z tyłu mechanizm
zamknięty mosiężnymi drzwiczkami z gwiaździstym ażurem;
marmur, brąz złocony, mosiądz, szkło; wys. 45 cm, szer. 24 cm, głęb. 13 cm;
Francja, Paryż, firma JAPY FRERES & Cie, 3 tercja XIX w.