Nr katalogowy: 711
Strzelba indyjska „torador”
Indie, 2. poł. XIX w.
Lufa stalowa, zapewne od europejskiego sztucera, dług. 900 mm (z warkoczem 965 mm), na powierzchni
ośmiogranna, rozszerzona w części dennej (ok. 35 mm) i lekko przy wylocie (26 mm), kalibru ok. 12 mm,
gwintowana z siedmioma polami i bruzdami. Nad wylotem mosiężna, podłużna muszka, na grzbiecie
części dennej podwójny celownik szczerbinkowy. Zamek kapiszonowy, niewykluczone iż przerobiony ze
skałkowego. Esowaty kurek i blacha zamkowa zdobione rytym, drobnym deseniem gałązkowym.
Osada (kolba i łoże) z czerwonego drewna. Łoże długie, prawie do samego wylotu lufy, z kanalikiem
pod spodem, osłoniętym ozdobną blachą, w którym osadzony jest stalowy obojczyk. Lufa na łożu
mocowana jest dziewięcioma obejmami z pasków złoconej blachy miedzianej (?), zdobionych wklęsłym
ornamentem gałązkowo linearnym. Kolba w kształcie silnie wygiętego w dół kabłąka, płaska, rozszerzona
przy stopce, przystosowana do chwytu pod ramię. Na rogach ozdobiona okuciami z złocone blachy
miedzianej (?), dekorowanymi rozetami kwiatowymi i deseniem linearnym. Od spodu stopa okuta stalową
listewką. Osłona spustu z blachy stalowej, zdobiona analogicznie do blachy zamkowej, z przednim wąsem
ozdobnie wycinanym w formie prostego kwiatonu, tylnym długim, zwężającym się i wzmacniającym silnie
wygięty chwyt kolby. Pomiędzy przednim wąsem a blachą zamkową umocowany jest stalowy kabłąk
do pasa nośnego. Brak przedniego kabłaka. Obiekt robi wrażenie wykonanego do celów dekoracyjnych.
Stal, mosiądz, drewno; długość - 1300 mm; waga - 3678 g. Indie, 2. poł. XIX w.