Nr katalogowy: 522
Ecritoire - przybornik do pisania
na biurko;
Francja, Rouen, około poł. XIX w.?
na biurko;
płaska podstawa z wolutowymi esownicami wokół, wsparta
od tyłu na dwu nóżkach, od frontu na trzech wolutowych
wspornikach, wyprowadzonych z krawędzi, z podłużnym,
płytkim zagłębieniem na pióro i dwoma okrągłymi otworami
z wpuszczonymi pojemniczkami z pokrywkami (na atrament
i piasek). Dekoracja barwna, podkreślająca reliefowe rocaille
i woluty, z motywami kwiatowymi i liściastymi. Drobne
odpryski szkliwa przy krawędziach i na pokrywce, pęknięty
1 pojemniczek, klejony uchwyt 1 pokrywki. Pojemniczki
z innego wypału (lub dobierane?)
Do przybornika dołączony ozdobny mosiężny nożyk
(do rozcinania listów?) z ażurowym uchwytem zdobionym
barwną emalią.
Fajans (majolika), szkliwo cynowe, farby wysokich temperatur
(podszkliwne); podstawa wys. ok. 7 cm, 28 x 17 cm;
pojemniczki wys. 7 cm; nożyk dł. 13 cm;
sygn. kobaltem podszkl.: ROUEN, brązem: 1496 i styliz. U