Nr katalogowy: 521
Zespół dziewięciu naczyń huculskich:
nie sygnowane;
Polska, Pokucie, wyroby ludowe
- huculskie, XX w.
- dzbanek z profilowaną szyjką i szerokim wylewem,
z kogutem i jeleniem; wys. 24,5 cm;
- lichtarz na jedną świecę, z dekoracją roślinno-ornamentalną;
wys. 22,7 cm;
- wazonik z szeroką szyjką, z ornamentem gałazek z kwiatem;
wys. 10 cm;
- popielniczka z jeleniem i drzewami-kwiatami; wys. 2,2 cm,
średnica 12 cm;
- miska z rozetą w dnie i ornamentem roślinnym wokół dna;
wys. 7 cm; średnica 21,5 cm;
- dwa dzbanuszki z ornamentem roślinnym w owalach;
wys. 5,5 cm;
- dwa talerze płaskie: 1) z „rajskim” ptakiem pomiędzy
gałazkami kwiatowymi, wys. 2,3 cm, średnica 22,5 cm; 2)
z kwadratem ornamentalnym z rozetami i motywami
liściastymi; wys. 3 cm, średnica 24,5 cm.
Naczynia zdobione barwną, stylizowaną dekoracją kwiatową,
roślinną, zoomorficzną i ornamentalną o rytym konturze.
Glina garncarska, naczynia toczone na kole, pobiałka, farby
ceramiczne (brąz, zieleń, żółty, błękit), szkliwo ołowiowe.
Nie sygnowane
Polska, Pokucie, wyroby ludowe - huculskie, XX w.
(część z okresu powojennego)
Naczynie nie sygnowane, powtarzają repertuar form
i ornamentów wypracowanych w warsztatach huculskich
na przełomie XIX/XX i pocz. XX wieku