Nr katalogowy: 520
Dzban apteczny z napisem „A. Graminis”
Wytwórnia nieokreślona, Włochy
lub Francja?, XIX w.
o kulistym brzuścu, lekko wydłużonym u dołu, z wydzieloną obręczową stopką i szyjką. Dziobek - wylew, w górnej części brzuśca, w formie plastycznej maski maszkarona. Dwudzielne wałeczkowe ucho osadzone u dołu dwiema antytecznymi „spiralami”. Na froncie brzuśca pod maszkaronem - listwowy
kartusz z „blaszanymi” zwojami z boków, z napisem: A. GRAMINIS. (Agropyri Graminis = kłacza perzu). Wokół brzuśca motyw stylizowanych gałazek kwiatowych z wpisanymi ptaszkami, jelonkami i zajączkiem. Fajans, szkliwo cynowe, kobalt; wys. 34 cm, średnica ok. 30 cm;
sygn. kobaltem podszkl.: odręcznie koło z wężykiem- styliz. gałazka, z wpisaną literą M;
Wytwórnia nieokreślona, Włochy lub Francja?, XIX w.
Historyzujące naczynie apteczne, nawiązuje kształtem dekoracją i stylistyką do włoskich naczyń aptecznych z XVII-XVIII wieku. Napis wskazuje przeznaczenie
dzbana - najpewniej na wyciąg z kłaczy perzu, stosowany m.in. przy zaburzeniach przemiany materii.