Nr katalogowy: 423
Uno solo (ai dente)
brąz patynowany, wys. 19 cm., szer. 19 cm;
na skale sygn. odlewnika: Fond. Nelli ROMA,
liczba: 30 i napis: Uno solo (ai dente);
Włochy, 2 poł. XIX w.
Para żartujących, uśmiechniętych staruszków
w regionalnych strojach włoskich siedzących na
skałce; mężczyzna przychwytując głowę swojej
rozmówczyni wpatruje się w jej jedyny ocalały ząb
w niemal bezzębnej szczęce. Przykład komizmu
w popularnej akademickiej drobnej rzeźbie
rodzajowej.