Paul GAYRARD (1807-1855)
Nr katalogowy: 422
Płatnerz
brąz patynowany, wys. 55 cm;
sygn. na podstawie: P. Greynard 1837
brąz patynowany, wys. 55 cm;
Postać wspartego pod bok średniowiecznego płatnerza, ubranego w strój z XIV-XV w. - obcisłe spodnie, przepasany kaftan i kaptur, ciżmy, z zawieszonym na szyi insygnium swej profesji (rękojeścią miecza) - reprezentuje uprawianą przed wiekami szczytną profesję. Przykład typowej dla salonowej sztuki francuskiej 1. poł. XIX w. fascynacji kostiumem i scenerią historyczną.