Michał GORSTKIN - WYWIÓRSKI (1861 - 1926)
Nr katalogowy: 233
Listopad
olej, płótno, 152 x 193 cm;
sygn. p. d.: M. G. Wywiórski 1915
olej, płótno, 152 x 193 cm;
na odwrocie nalepka TPSP w Poznaniu z tytułem Listopad.
Oferowany obraz dojrzałego okresu twórczości artysty dowodzi sprawności jego ręki. Celnie uchwycone wrażenie przestrzeni, natężenie światła, trafność koloru, umiejętność budowania planów zarówno tonacją jak i charakterem plamy barwnej, maestria w tworzeniu na płótnie iluzji natury powodują, że Listopad stanowi jeden z najwybitniejszych przykładów możliwości artystycznych Wywiórskiego; monumentalna kompozycja zachwyca naturalizmem pejzażu.