Nr katalogowy: 809
Szafa w stylu barokowym
Konstrukcja - dębina; 204 x 133 x 66 cm;
Europa Środkowa, Niemcy (?), 4 ćw. XVIII w.
o konstrukcji wieńcowej, o prostych bokach i froncie oraz ściętych frontowych narożach, jednoskrzydłowa, wsparta na szerokim profilowanym cokole. Skrzydło drzwi o konstrukcji ramowej z dwoma płycinami, nałożonymi na siebie, dekorowane listwami tworzącymi gwieździste pola oraz intarsjowanymi czteroramiennymi gwiazdami. Boki i naroża z nałożonymi profilowanymi listwami, tworzącymi laskowanie. We wnętrzu drążek do wieszania ubrań.
Konstrukcja - dębina; 204 x 133 x 66 cm; Europa Środkowa, Niemcy (?), 4 ćw. XVIII w.
Szafa wykonana w sposób rzemieślniczy, w prowincjonalnym warsztacie stolarskim. O typowej, ale skromnej formie, dekorowanej profilowanymi listwami tworzącymi zgeometryzowane pola. Dekoracja taka była charakterystyczna dla tzw. stylu stolarskiego, który był właściwy przede wszystkim dworskim meblom niemieckim już od XVI, a wykorzystywany nawet do końca XIX w. Autentyczność mebla potwierdza zachowana patyna, właściwy starej dębinie kolor i usłojenie, drobne uszkodzenia mechaniczne, świadczące o jej
długotrwałym użytkowaniu, ślady narzędzi zachowane na plecach.