Nr katalogowy: 724
Zegar kominkowy
Francja, Paryż, firma Rouilly,
(czynna od ok. 1840 przy Roue de Berry);
po poł. XIX w.
z podstawą na planie prostokąta, wspartą na 4 wolutowych nóżkach, ozdobioną na frontowych narożach plastycznymi liśćmi akantu, a pośrodku - kartuszem zwieńczonym główką chłopięcą w koronie z róż; powyżej gzyms opasany astragalem i ornamentem z drobnych rozetek; w zwieńczeniu zegara grupa rzeźbiarska- para zakochanych w kostiumach renesansowych; mechanizm z naciagiem sprężynowym i wychwytem kotwicznym, z regulatorem wahadłowym i paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; tarcza srebrzona, giloszowana, z cyframi rzymskimi; u dołu napis: "Rouilly ŕ Paris";
brąz złocony; wys. 57 cm, szer. 43 cm, głęb. 15 cm;
Francja, Paryż, firma Rouilly, (czynna od ok. 1840 przy Roue de Berry); po poł. XIX w.