23. października 2024, 18:00
Wystawa przedaukcyjna od: 17 października 2024 do: 23 października 2024

Aukcja „Animalistyka w Sztuce i Zdobnictwie”

Środa, 23 października, godz. 18:00

Szanowni Państwo,

Prezentujemy katalog aukcji poświęconej animalistyce w sztuce i zdobnictwie. Animalistyka, czyli przedstawianie zwierząt lub scen z ich udziałem, sięga czasów prehistorycznych, a jej ślady można odnaleźć już w malowidłach naskalnych z epoki paleolitu. Od zawsze cieszyła się ogromnym uznaniem i fascynacją, ponieważ łączy w sobie uniwersalną tematykę, która przemawia do ludzi niezależnie od epoki czy kultury.

Przedstawienia zwierząt lub scen ze zwierzętami, odwołują się do natury, z którą człowiek od wieków czuł silne połączenie, zarówno jako jej część, jak i obserwator. Bez względu na to, czy pojawiają się w malarstwie realistycznym, abstrakcyjnym, rzeźbie, czy zdobnictwie zawsze wnoszą element harmonii i uniwersalnej estetyki. Są one ponadczasowe, ponieważ zwierzęta symbolizują różne wartości, takie jak siła, wolność, lojalność czy piękno przyrody.

 Zapraszamy zatem do obejrzenia naszego katalogu i odkrycia tych niezwykłych przedstawień, które ukazują piękno i różnorodność świata zwierząt.

Wystawa przedaukcyjna: 17.10 - 23.10.2024

Zlecenia aukcyjne:

Waleria Matelska
e-mail: kolekcjoner@rempex.pl
tel.: 663 111 161

REGULAMIN AUKCJI

Aleksander ORŁOWSKI (1777-1832)

1
Na koniu olej, blacha; 30,5 x 27 cm;
sygn. p. d.: (zatarta).
estymacja: 70 000 - 80 000 zł
Cena wywoławcza. 60 000 zł

Malarz nieokreślony, XVIII w.

2
Podwórze dworskie z ptactwem według: Melchiora de HONDECOETERA (1636-1695)
olej, płótno dublowane; 91 x 123 cm;
estymacja: 40 000 - 50 000 zł
Cena wywoławcza. 38 000 zł

Malarz nieokreślony, holenderski, XVIII w.

3
Na postoju olej, płótno; 81 x 117 cm.
estymacja: 20 000 - 25 000 zł
Cena wywoławcza. 17 000 zł

Malarz nieokreślony, XVIII w.

4
Pejzaż ze sceną rodzajową olej, płótno dublowane; 58,5 x 78 cm.
estymacja: 8 000 - 10 000 zł
Cena wywoławcza. 6 500 zł

Malarz nieokreślony, XVIII w.

5
Scena rodzajowa z pasterzami olej, płótno dublowane; 51 x 75,5 cm.
estymacja: 6 500 - 7 500 zł
Cena wywoławcza. 4 500 zł

Malarz nieokreślony, XVIII w.

6
Przy ruinach zamku olej, płótno dublowane; 46 x 56,5 cm.
estymacja: 4 500 - 5 500 zł
Cena wywoławcza. 3 000 zł

Czesław WASILEWSKI (Ignacy ZYGMUNTOWICZ) (1875-1947)

7
Powrót z polowania olej, płótno; 65 x 120,5 cm;
sygn. p. d.: Cz. Wasilewski;
estymacja: 35 000 - 40 000 zł
Cena wywoławcza. 30 000 zł

Jan konarski (1850-1918)

8
Na postoju olej, karton (?) naklejony na sklejkę; 27 x 25 cm;
sygn. u dołu.: JKonarski.
estymacja: 12 000 - 14 000 zł
Cena wywoławcza. 10 000 zł

J. [Józef?] KOSIŃSKI, XIX w.

9
sygn. p. d.: J. Kosiński.
estymacja: 8 000 - 10 000 zł
Cena wywoławcza. 7 000 zł

Piotr MICHAŁOWSKI (1800-1855)

10
Szkicownik - Szkice koni, bydła i in. 10 kart z rysunkami wykonanymi ołówkiem, spiętych w zeszyt; 20,5 x 27,5 cm.
Zestaw przed konserwacją.
estymacja: 17 000 - 20 000 zł
Cena wywoławcza. 15 000 zł

Piotr MICHAŁOWSKI (1800-1855)

11
Szkice postaci i koni rysunek dwustronny na składanej „na 4” karcie;
ołówek, papier; 45,5 x 37,5 cm.
estymacja: 6 000 - 7 000 zł
Cena wywoławcza. 5 000 zł

Malarz nieokreślony, angielski? pocz. XIX w.

12
Pejzaż ze sztafażem olej, płótno dublowane; 50,5 x 61 cm.
estymacja: 5 000 - 6 000 zł
Cena wywoławcza. 4 500 zł

Adam MARCZYŃSKI (1908-1985)

13
Pejzaż, lata 30. XX w. olej, płótno; 46 x 76,5 cm;
sygn. p. d.: Marczyński;
estymacja: 9 000 - 11 000 zł
Cena wywoławcza. 7 000 zł

Edward MESJASZ (1929-2007)

14
Zwózka chrustu olej, płótno; 39,5 x 50 cm;
sygn. p. d.: E. Mesjasz / 1983
estymacja: 5 200 - 6 000 zł
Cena wywoławcza. 4 500 zł

Karl Friedrich WAGNER (1877-1951)

15
Nabrzeże włoskie olej, płótno; 72,5 x 103 cm;
sygn. p. d.: K. WAGNER.
estymacja: 8 000 - 9 000 zł
Cena wywoławcza. 6 000 zł

Franciszek KOSTRZEWSKI (1826-1911)

16
Nad rzeką, 1875 akwarela, gwasz, papier; 34 x 48,5 cm w świetle oprawy;
sygn. i dat. p. d.: F. Kostrzewski 1875.
estymacja: 5 000 - 6 000 zł
Cena wywoławcza. 4 000 zł

Ludwik CYLKOW (1877-1934)

17
Mijając wiatrak, 1913 olej, płótno; 50 x 65,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: L. CYLKOW. 913
estymacja: 3 200 - 3 800 zł
Cena wywoławcza. 2 200 zł

Malarz nieokreślony

18
Jeźdźcy (przejście przez przełącz) akwarela, papier; 16,5 x 22 cm (w świetle oprawy).
Spękania p. g.
estymacja: 1 800 - 2 000 zł
Cena wywoławcza. 1 700 zł

Jan Bogumił SOKOŁOWSKI (1899-1982)

19
Zwózka siana akwarela, gwasz, papier; 28,5 x 48,5 cm (w świetle oprawy);
sygn. l. d.: J. Sokołowski.
estymacja: 2 000 - 2 400 zł
Cena wywoławcza. 1 400 zł

Malarz nieokreślony, XX w.

20
W stajni, 1953 akwarela, ołówek, gwasz, papier; 33 x 47,5 cm (w świetle passe-partout);
sygn. i dat. p. d.: … 1953r (ołówkiem, nieczytelnie).
estymacja: 1 700 - 1 900 zł
Cena wywoławcza. 1 100 zł

Charles George LEWIS (1808-1880), według Edwin Henry LANDSEER (1802-1873)

21
Młodzieniec na koniu miedzioryt, miedzioryt punktowy, papier; 59 x 70 cm (odcisk płyty),
68 x 78 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
estymacja: 2 500 - 3 400 zł
Cena wywoławcza. 1 900 zł

Samuel HOWITT (1756/57-1822)

22
Zestaw rycin o tematyce myśliwskiej 1. In the Morning, Early: staloryt, papier;
2. Harriers: miedzioryt kolorowany akwarelą, papier;
3. Coursing: miedzioryt kolorowany akwarelą, papier.
estymacja: 1 300 - 1 400 zł
Cena wywoławcza. 1 200 zł

Gallo GALINO (1778-1837), Luigi ROSSINI (1790-1857)

23
Zestaw 3 rycin ze zwierzętami egzotycznymi akwaforty kolorowane gwaszem i akwarelą, papier;
estymacja: 1 500 - 1 700 zł
Cena wywoławcza. 1 400 zł

Autor nieokreślony, XIX w.

24
Porwanie ołówek, papier; 34,5 x 28 cm;
p. d. dedykacja: Kochanemu ... Wł. P... ski (ołówkiem, słabo czytelnie).
estymacja: 1 400 - 1 600 zł
Cena wywoławcza. 1 000 zł

Malarz nieokreślony, XX w.

25
Powóz ołówek, papier naklejony na karton; 28,5 x 40 cm.
Stan zach.: rozdarcia papieru.
estymacja: 1 000 - 1 200 zł
Cena wywoławcza. 700 zł

Ernest Meissonier (1815-1891), G. Chauvet

26
Ordre urgent heliograwiura, papier; 23,5 x 32 cm (w świetle passe-partout);
sygn. p. d.: Meissonier, poniżej l. d.: E. Meissonier pin, p. d.: Photograviure G. Chauvet
estymacja: 900 - 1 000 zł
Cena wywoławcza. 800 zł

Monogramista C. D, XVIII w.

27
Zestaw trzech grafik miedzioryt, papier; wym. w świetle passe-partout: 10 x 13 cm, 9 x 11 cm, 10 x 13 cm;
dwa rysunki sygn. p. g.: C. D. F[ecit].
estymacja: 800 - 900 zł
Cena wywoławcza. 700 zł

Paulus POTTER (1625-1654) - według

28
Para koni akwaforta, papier; 15,5 x 21,5 cm;
u dołu na passe-partout napis: Paulus Potter / 1625-1654 / Museum Boijmans, Rotterdam.
estymacja: 500 - 600 zł
Cena wywoławcza. 400 zł

Artysta nieokreślony

29
Pan i pies (psi zaciąg) ołówek, papier; 16,5 x 13 cm;
sygn. i dat. p. d. nieczytelne.
estymacja: 800 - 900 zł
Cena wywoławcza. 700 zł

Vladimir FAVORSKY

30
Ilustracja bajki akwaforta, papier; 13 x 10 cm;
sygn. p. d.: WF
estymacja: 600 - 700 zł
Cena wywoławcza. 500 zł

Malarz nieokreślony

31
Kocia rodzina, 1962 piórko, tusz?, serigrafia kolorowana?, papier; 31 x 44 cm (w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d. słabo czytelna.
estymacja: 400 - 500 zł
Cena wywoławcza. 300 zł

Eugeniusz GET-STANKIEWICZ (1942-2011)

32
XXX, 1980 serigrafia, papier; 68 x 50 cm (wymiar arkusza);
sygn., dat. i opisany u dołu wraz z nakładem: 97/200 Serigrafia / XXX / Get80 (ołówkiem).
estymacja: 800 - 900 zł
Cena wywoławcza. 500 zł

Katarzyna KOPAŃSKA-BŁASZCZYK (ur. 1967)

33
Zawirowanie, 1994 technika własna, papier; 37,5 x 57 cm (wymiar kompozycji), 41 x 60 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
sygn. p. d.: K. Kopańska-Błaszczyk (tuszem)
estymacja: 1 400 - 1 600 zł
Cena wywoławcza. 1 000 zł

Halina CHROSTOWSKA-PIOTROWICZ (1929-1990)

34
Byk, 1987 technika mieszana, papier; 42,5 x 60 cm (wymiar arkusza w świetle oprawy);
sygn. i dat. p. d.: Chrostowska 87 (ołówkiem), opisana l. d.: BYK (ołówkiem)
estymacja: 2 000 - 2 400 zł
Cena wywoławcza. 1 500 zł

Władysław WALCZAK-BANIECKI (1934-2011)

35
Pasterze malarstwo na szkle; 35 x 60 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d.: Walczak;
estymacja: 3 300 - 4 000 zł
Cena wywoławcza. 2 500 zł

Władysława IWAŃSKA (1927-2005)

36
Chatki góralskie akwarela, papier; 41 x 29 cm (w świetle oprawy);
sygn. p. d. WI.
estymacja: 1 000 - 1 200 zł
Cena wywoławcza. 900 zł

Alicja HALICKA (1894-1975)

37
Plac de la Concorde, 1955 litografia, papier; 45,5 x 60 cm (zadruk), 50 x 65 cm (wymiar arkusza);
sygn. i dat. p. d.: Halicka 1955 (ołówkiem); nakład: 94/220 (ołówkiem).
estymacja: 2 700 - 3 200 zł
Cena wywoławcza. 2 000 zł

Agnieszka SANDOMIERZ (ur. 1978)

38
Kobieta sowa, 2011 tempera, płótno; 54 x 50 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: Agnieszka / Sandomierz / 2011.
estymacja: 6 000 - 7 500 zł
Cena wywoławcza. 4 500 zł

39
Bez tytułu, 2012 tempera, płótno; 80 x 80 cm;
sygn. i dat. na odwrocie: Agnieszka / Sandomierz / 2012.
estymacja: 8 500 - 10 000 zł
Cena wywoławcza. 6 000 zł

Mikołaj MALESZA (ur. 1954)

40
Bez tytułu, z cyklu: Podróże, 2001 olej, płótno; 65 x 92 cm;
estymacja: 3 700 - 4 500 zł
Cena wywoławcza. 3 000 zł

Mikołaj MALESZA (ur. 1954)

41
Wyleciało z pamięci..., 1994 olej, płótno; 100 x 130 cm;
sygn. i dat. p. d.: 90/93 / Malesza;
estymacja: 14 000 - 18 000 zł
Cena wywoławcza. 11 000 zł

Mikołaj MALESZA (ur. 1954)

42
Bez tytułu, 1996 olej, płótno; 100 x 130 cm;
sygn. p. d.: 96 (podkreślone)
estymacja: 14 000 - 18 000 zł
Cena wywoławcza. 11 000 zł

Aliaksandr SAKALOU

43
Figura psa, z cyklu: Legenda brąz patynowany, marmur; 27 x 15 x 14,5 cm;
sygn. i opisana na plincie: SAKALOU , 1/8.
estymacja: 4 500 - 5 000 zł
Cena wywoławcza. 3 300 zł

Rafał RACHAŃSKI (ur. 1972)

44
Janowskie Konie zestaw trzech figurek, ceramika;
wymiary: 10 x 16 x 6,5 cm; 10 x 15 x 7 cm; 10 x 16 x 7 cm;
estymacja: 3 000 - 4 000 zł
Cena wywoławcza. 2 000 zł

Lidia OLECZEK (ur. 1969)

45
Lirogon, 2007 brąz patynowany, szkło, wys. 90 cm;
sygn.: Lidia Oleczek.
estymacja: 2 000 - 3 000 zł
Cena wywoławcza. 1 000 zł

Artysta nieokreślony, XX w.

46
Pies - rzeźba art déco brąz; dł. 49 cm; wys. 11 cm; głęb. 9 cm.
Francja, lata 20.-30. XX w.
estymacja: 4 500 - 5 500 zł
Cena wywoławcza. 3 800 zł

Clement A. MASIER (1847-1932)

47
Głowa jelenia brąz, podstawa kamienna; wym. całk. 46,7 x 18,2 x 34 cm, wys. głowy 36,5 cm;
sygn. z tyłu: "Masier".
estymacja: 1 700 - 2 000 zł
Cena wywoławcza. 1 300 zł

Carl HENCKEL (XIX/XX w.)

48
Ranny bizon brąz patynowany, 28 x 48 x 23 cm;
sygn. na podstawie CARL HENCKEL, na spodzie nr: 26064 oraz Bx / III
estymacja: 3 000 - 5 000 zł
Cena wywoławcza. 2 000 zł