wymiary: wys. 61 cm (obie), plakiety: 36 x 287 cm i 36,5 x 29 cm. Holandia, Delft (?), kon. XVIII ? - XIX w. Fajans, szkliwo cynowe, dekoracja barwna farbami wysokich temperatur, oprawa mosiężna(?), przy krawędzi plakiety z budową statku odpryski szkliwa, plakieta ze sceną pasterską ze śladami reperacji (?) w dolnej części; obluzowany montaż metalowy, ze śladami elektryfikacji; na odwrocie plakiety ze statkiem kobaltem swobodne: 171. Dwa kinkiety, z owalnymi plakietami fajansowymi, wstawionymi (wtórnie)w miejsce tarczy odbijającej światło (w obu plakietach przewiercone podwójne otwory do zawieszania); u dołu oprawy osadzone w metalowej masce - maszkaronie trzy wolutowe ramiona na świece. Plakiety z ornamentem roślinnym wokół wypukłej, listwowej krawędzi, z barwnymi scenkami: 1) Scena pasterska w pejzażu - postać z koszykiem, kijem, trzodą i bydłem (owce, kozioł, krowa); w wydzielonym u dołu granatowym polu kartusz z datą ANNO/1771; 2) Budowa statku w portowym doku przy nabrzeżu z budynkami miejskimi, ze stojącym obok żaglowcem ze zwiniętymi żaglami; w wydzielonym u dołu granatowym polu kartusz z napisem: Het schip wert/ opgetimmert / - [ten statek jest w budowie].