mosiądz srebrzony?, skóra częściowo złocona (nazwa firmy introligatorskiej? Mm E. PREVOST / RENNES); plakieta - wys. 15,5 cm, szer. 9,5 cm; oprawa - wys. 20 cm, szer. 14,5 cm. Francja?, ok. 1908 Plakieta prostokątna, z reliefową sceną przedstawiającą moment pojawienia się Archanioła Gabriela przed Najświętszą Maria Panną objawiającego cudowne poczęcie i narodziny Jezusa Chrystusa Syna Bożego. Oboje klęczą naprzeciwko siebie. Anioł trzyma w lewej ręce lilię, symbol niewinności, prawą wskazuje na obecność Ducha Świętego, który w postaci gołębicy otoczonej przez korowód aniołków, unosi się nad ich głowami. Maria w odpowiedzi na słowa Anioła pochyla głowę i krzyżuje ręce na piersi na znak podporządkowania się woli Bożej. W prawym dolnym rogu grawerowana data 7 Mai 1908. Plakietka umieszczona w skórzanej, zamykanej oprawie, tworzącej po otwarciu dwuskrzydłowy ołtarzyk, z podpórką z tyłu do postawienia. Skóra z dekoracją tłoczoną, złoconą. Plakieta wg obrazu z ok. 1610 roku Guido Reniego (warsztat), obecnie eksponowanego w Pałacu Kwirynalskim w Rzymie, w Kaplicy Zwiastowania