srebro, drewno - orzech kaukaski; dł. całkowita: 45 cm. lufa perska dziwerowana, okuta w srebro; zamek europejski. Persja i Francja (?), k. XVIII w. estymacja: 29 000 - 34 000 zł
srebro, drewno - orzech kaukaski; dł. całkowita: 45 cm. lufa perska dziwerowana, okuta w srebro; zamek europejski. Persja i Francja (?), k. XVIII w. Lufa perska, damast (w broni palnej tzw. dziwer). Na górnej części lufy wśród ornamentów roślinnych punca mistrza, który lufę wykonał. Lufa osadzona w łożu z korzenia wiązu lub kaukaskiego orzecha, zdobiona kością i metalowymi rozetkami, przytwierdzona do łoża czterema ozdobnymi obejmami ze srebrnej blachy. Kontrblacha zamka i dolne okucie kolby srebrne, w nim ażurowa zawieszka typu perskiego. Zamek europejski, zapewne (sądząc po jakości, typie, etc.) francuski, na nim wtórne, nie do odczytania litery. Podobny, ale nie tak luksusowy egzemplarz, z podobną puncą na lufie, znajduje się w książce „Oręż perski i indoperski XVI-XIX wieku ze zbiorów polskich”, wyd. Muzeum Zamkowe w Malborku, 2000, s. 374, poz. 257 a i b.