Józef TOM (1883-1962)
Nr katalogowy: 136
Stare Miasto, lata 30. XX w.
litografia, papier; 29 x 20 cm (w świetle passe-partout).
Józef Tom - malarz, grafik. W latach 1907-1910 studiował u Edwarda Trojanowskiego w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. W okresie 1910-1912 i 1914 kontynuował naukę w Monachium i Kunstgewerbeschule w Berlinie, a w latach 1910-1913 przebywał w Londynie. W 1920 ochotniczo służył w Wojsku Polskim. Był autorem pierwszych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości banknotów i znaczków pocztowych, projektował plakaty, ekslibrisy, grafikę książkową i okładki książek. Należał do Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków i Związku Artystów Grafików. Wystawiał swoje prace w warszawskiej Zachęcie i Instytucie Propagandy Sztuki oraz na prowincji i za granicą. W latach 1950-1961 był wykładowcą na warszawskiej ASP (od 1956 profesor).
Najczęściej stosowaną przez Józefa Toma techniką była litografia z motywami architektonicznymi. Ponadto tworzył ekslibrisy, grafikę użytkową, zajmował się zdobnictwem książek. Jest projektantem herbu Otwocka. Był członkiem Koła Artystów Grafików Reklamowych.