13 czerwca 2023

1. Aukcja „Damy i Dżentelmeni”

Wtorek, 13 czerwca, godz. 17.00.

Przedstawiamy Państwa uwadze nową i kolejną odsłonę naszych tematycznych aukcji. Mamy nadzieję, że przeglądając ten katalog, razem z nami przeniosą się Państwo do pięknych czasów uroczych, kokieteryjnych Dam i eleganckich, odważnych Dżentelmenów.

Wszystkie obiekty z katalogu można obejrzeć w naszym Salonie w Warszawie przy ul. Karowej 31.

Serdecznie zapraszamy!

Zlecenia aukcyjne:

Waleria Matelska
e-mail: kolekcjoner@rempex.pl
tel.: 663 111 161

49
Szkatułka ze sklepioną pokrywką, wybijana srebro pr. 800, wnętrze delikatnie pozłacane (cechowane księżyc, korona cesarska, 800); 4,7 x 11,5 x 8,3 cm, waga 200 g.
Niemcy, ok. 1920.
estymacja: 450 - 500 zł
Cena sprzedaży 400 zł

50
Szkatułka art déco / Pudełko na cygara giloszowane metal srebrzony (srebrem pr. 800), palisander (wykładzina, dno).
Niemcy, lata 30. XX w.
estymacja: 600 - 700 zł
Cena sprzedaży 700 zł

51
Pudełko na papierosy art déco srebro pr. 3 (cechowane Diana/3/A?, znak imienny podkowa, głowa zająca/5) drewno czereśniowe (wykładzina, dno).
Austria, Wiedeń?, ok. 1920.
estymacja: 450 - 500 zł
Cena sprzedaży 400 zł

52
Pudełko na papierosy art déco z wewnętrznymi podziałami srebro pr. 800 (cechowane Diana 3 z literą A?, monogram złotnika BK), drewno czereśniowe (wykładzina, dno), filc.
Austria, złotnik B.K., przed 1922.
estymacja: 1 300 - 1 300 zł
Cena sprzedaży 1 100 zł

53
Tabakierka art déco srebro pr. 900 (cechowane - nieczytelnie), wewnątrz złocona, giloszowana; 1 x 8 x 4,8 cm, waga 65,5 g.
Polska, lata 20. XX w.
estymacja: 450 - 500 zł
Cena sprzedaży 400 zł

54
Tabakierka giloszowana srebro pr. 835 (cechowane 3/głowa ptaka/P, cecha imienna AG); 1,5 x 8,6 x 6,7 cm, waga 86 g.
Austro-Węgry, Pest [Budapeszt], przed 1918.
estymacja: 450 - 500 zł
Cena sprzedaży 400 zł

55
Papierośnica damska art déco srebro pr. 2 (cechowane 2/głowa kobiety w lewo/W, monogram M./W.), giloszowane, z zewnątrz i wewnątrz złocone; 9 x 3,2 cm; waga 42 g.
Warszawa, lata 30. XX w.
estymacja: 1 500 - 1 700 zł

56
Papierośnica art déco z geometrycznym ornamentem srebro pr. 875 (cechowane, 2/głowa kobiety w lewo/W, cecha złotnika M/W); 1 x 10 x 8 cm, waga 120 g.
Polska, Warszawa, złotnik M.W., ok. 1935.
estymacja: 450 - 500 zł

57
Papierośnica art déco z motywem geometrycznym srebro pr. 875 (cechowane, 2/głowa kobiety w lewo/W, cecha złotnika M/W), na wierzchu inkrustowany pas złoty, wewnątrz złocone.
Polska, Warszawa, złotnik M.W.
estymacja: 700 - 800 zł

58
Papierośnica damska srebro pr. 900 (cechowane, 2/głowa Diany/A, cecha imienna: hak), inkrustowana żyłka emalii kobaltowej, wnętrze złocone.
Austria, Wiedeń, przed 1922.
estymacja: 600 - 700 zł

59
Papierośnica art déco z monogramem SW srebro pr. 800 (cechowane, 3/głowa kobiety w lewo/W, cecha złotnika M/W); 1,5 x 11 x 8,2 cm, waga 1190 g.
estymacja: 450 - 500 zł

60
Papierośnica damska inkrustowana art déco srebro pr. 900 (cechowane 900, cecha złotnika nieczytelna), emalia inkrustowana (kobaltowa, biała).
Austria?, ok. 1920.
estymacja: 450 - 500 zł

61
Papierośnica męska art déco srebro pr. 800 (cechowane, 3/głowa kobiety w lewo/W, cecha imienna …SK), wewnątrz złocone, giloszowane.
Polska, Warszawa, złotnik …SK, ok. 1930.
estymacja: 450 - 500 zł

62
Tabakierka szylkret; 1,7 x 5,7 x 3,2 cm.
Polska?, 1 poł. XIX w.
estymacja: 900 - 1 000 zł

63
Kieliszek z podstawką Wiedeń?, po 1925 [oraz polska, cecha urzędu probierczego Krakowa z lat 1921 - 1931].
estymacja: 350 - 400 zł

64
Czarka do degustacji wina z rytym napisem: L. Perrier.
Francja, Paryż?, ok. poł. XIX w.
estymacja: 250 - 300 zł

65
Czarka do degustacji wina mosiądz srebrzony?; 3,1 x 10 x 7,7 cm.
estymacja: 350 - 400 zł

66
Piersiówka z rytym monogramem HTR w metalowej obejmie u dołu, z korkiem (odkręcanym i uchylanym).
Austria, Stehling, pocz. XX w.
estymacja: 350 - 400 zł

67
Zestaw 3 kieliszków w etui plater, wewnątrz złocony, niello; wys. 6 cm, średn. wylewu 3,6 cm.
Bliski Wschód?, 2 poł. XX w.
estymacja: 250 - 300 zł

68
Zestaw 6 kieliszków do koniaku szkło kryształowe bezbarwne, u dołu czary szlifowane w romby; krawędź stopy ujęta pierścieniem srebrnym?.
Anglia?, 1 ćw. XX w.
estymacja: 400 - 450 zł
Cena sprzedaży 450 zł

69
Naczynie na lód secesyjne Czechy, w typie szkieł Witwe Loetz, pocz. XX w.
estymacja: 600 - 700 zł

MANUFAKTURA RUSZNIKARSKA FAURÉ - LEPAGE (od 1717; spółka Fauré-Lepage czynna 1865-1913)

70
Para pistoletów kapiszonowych, w puzdrze z akcesoriami do oporządzania broni Francja, Paryż, 8 Rue de Richelieu, po 1865.
estymacja: 60 000 - 80 000 zł

71
Pistolet kapiszonowy z czasów powstania styczniowego,wykonany z elementów pistoletu skałkowego przez powstańczy warsztat rusznikarski
Francja?,pocz. XIX w. i Polska,lata 60. XIX w
estymacja: 3 000 - 3 600 zł

FIRMA RUSZNIKARSKA: MAISON PIERRE GASTINNE-RENETTE A PARIS

72
Para pistoletów pojedynkowych stal, częściowo szmelcowana, grawerowana; drewno palisandrowe, snycerka.
Francja, Paryż, 2 ćw. XIX w.
estymacja: 45 000 - 55 000 zł
Cena oferowana 38 000 zł

73
Pistolet z zamkiem kapiszonowym Belgia?, 1 poł. XIX w.
estymacja: 1 000 - 1 200 zł
Cena oferowana 900 zł

74
Pistolet z zamkiem kapiszonowym Polska?, wyrób rzemieślniczy?, 3 ćw. XIX w.
estymacja: 600 - 700 zł
Cena sprzedaży 500 zł

75
estymacja: 1 200 - 1 400 zł

76
estymacja: 1 200 - 1 400 zł

77
Pistolet skałkowy Francja?, poł. XVIII w.
estymacja: 2 500 - 3 000 zł

78
Pistolet skałkowy Europa Wschodnia?, ok. poł. XVIII w.
estymacja: 1 000 - 1 100 zł
Cena sprzedaży 1 000 zł

79
Prochownica z reliefowymi, identycznymi, scenami z polowania po dwóch stronach korpusu.
Anglia?, ok. poł. XIX w.
estymacja: 600 - 700 zł

80
Prochownica z rogu bydlęcego, łukowata, spłaszczona.
Europa Zachodnia, ok. poł. XIX w.
estymacja: 450 - 500 zł

81
Koń z siodłem luzem brąz odlewany, cyzelowany, patynowany; wys. 22 cm, dług. 26 cm, szer. 10 cm, masa 2950 g.
Europa Zachodnia, koniec XIX w. - pocz. XX w.
estymacja: 1 200 - 1 500 zł

Pierre-Jules MENE (1810-1879)

82
Figura konia brąz odlewany, cyzelowany, patynowany, cokół marmur zielony.
Francja, odlew k. XIX w. - pocz. XX w.
estymacja: 1 800 - 2 000 zł

83
Przycisk do papieru z pełnoplastyczną ręką kobiety trzymającą w dłoni różę.
Polska?, koniec XIX w. - pocz. XX w.
estymacja: 600 - 700 zł

84
Zestaw na biurko w etui w składzie: pióra na stalówkę (alpaka oprawa, stalówka stalowa), nóż do papieru (alpaka, kość), tłok pieczętny, ślepy (alpaka).
estymacja: 450 - 500 zł

85
Przycisk na biurko z herbem Lubicz marmur, brąz złocony, srebro; 14 x 10,5 cm (całość).
Polska, okres międzywojenny.
estymacja: 1 600 - 1 800 zł

86
Dwa przyciski do papieru 1) z motywem kwiatków millefiori (biało-bordowe); 2) z motywem pojedynczego kwiatu (biało-pomarańczowy).
Czechy?, pocz. XX w.
estymacja: 600 - 700 zł

87
Wizytownik z monogramem MMC srebro pr. 925(cechowane lew z lewo/popiersie Wiktorii/ cecha imienna T&P, litera datująca A, kotwica).
Anglia,Birmingham,złotnik John Taylor & John Perry,1824
estymacja: 450 - 500 zł
Cena sprzedaży 400 zł

88
Ołówek w metalowej oprawie srebro niecechowane, giloszowane, emalia, mosiądz (trzon); dług. 7,5 cm (bez zawieszki).
Wiedeń?, pocz. XX w.
estymacja: 700 - 800 zł

FIRMA BRACIA ŁOPIEŃSCY (zał. 1862)

89
Zegar szafkowy z parą lichtarzy marmur, brąz złocony, mosiądz, szkło.
Warszawa, firma Braci Łopieńskich, lata 30. XX w.
estymacja: 30 000 - 38 000 zł
Cena oferowana 25 000 zł

RAINGO FRERES (firma zegarmistrzowska i brązownicza, od 1829)

90
estymacja: 9 000 - 11 000 zł

ZEGARMISTRZ ARNOUX

91
Zegar kominkowy, portykowy marmur biały i czarny, brąz złocony; szkło; wys. 55 cm, szer. 36 cm, głęb. 11 cm.
Francja, Paryż, Rue des Gravilliers, XVIII/XIX w.
estymacja: 15 000 - 18 000 zł
Cena oferowana 14 000 zł

92
Zegar kominkowy z parą dekoracyjnych pater marblit czarny, marmur różowy, brąz, mosiądz.
Europa Zachodnia, Belgia?, 4. ćw. XIX w.
estymacja: 3 000 - 3 400 zł