konstrukcja - dębina, fornir - orzech, wstęgi - śliwa; 210 x 105 x 60 cm. Niemcy, Dolna Saksonia, około połowy XVIII w. Trzyelementowa o prostych bokach, z dwuskrzydłową nastawą, z częścią sekreterową z uchylną klapą, wsparta na trójszufladowej komodzie o konsolowych nogach, fornirowana orzechem, ozdobiona intarsjowaną wstęgą. Nastawa z wysoko wypiętrzonym, falistym naczółkiem, rozerwanym i wypełnionym kroksztynkiem po środku, w formie tzw. łabędziej szyi; zamykana dwuskrzydłowo, faliście zakończonymi drzwiczkami, przeszklonymi z falistymi szprosami. Część sekreterowa zamykana ukośnie ułożoną, falistą i uchylną klapą, odkładaną na wysuwanych z oskrzynienia listwach. Komoda o froncie falistym z uskokami, wsparta na pięciu nogach, trzech z przodu i dwóch z tyłu. Lica klapy i szuflad fornirowane wzorzystą okleiną, ze środkowym prostokątnym polem, wokół którego intarsjowana wstęga i szeroka bordiura na obrzeżu. Dekoracyjne okucia z grubej blachy mosiężnej, o falistych kształtach. Zamki stalowe, przykładano-wspuszczane, jednoryglowe. Wnętrze nastawy malowane na czerwono, z trzema półkami i trzema szufladkami pod dolną półką. We wnętrzu sekreterowym 8 szufladek (jedna z nich dwukomorowa), ułożonych wokół wnęki, pod którą przesuwna płyta, z płytkim schowkiem. Rozbudowana szafa z sekreterą do pisania i przechowywania książek, dokumentów oraz utensyliów do pisania. O formie i dekoracji typowej dla mebli wykonywanych na terenie Dolnej Saksonii w brunszwickim ośrodku meblarskim, około połowy XVIII wieku.