Nr katalogowy: 825
Szafa w stylu barokowym
Konstrukcja - dębina; fornir - orzech;
Europa Zachodnia (Holandia?), pocz. XX w.
o konstrukcji wieńcowej, zamykana dwuskrzydłowo, z dwoma szufladami w dolnym wieńcu, wsparta na pięciu nogach, trzech przednich kulistych, tylnych
graniastych. Front artykułowany trzema kolumnami, zakończonymi korynckimi kapitelami, ujętymi dwoma obrączkami poniżej środka i u dołu. Na skrzydłach
drzwi i bokach wysokie poduchy, profilowane na obrzeżach, dekorowane ondulowanymi listwami. Dolny fragment wieńca górnego, poduchy frontu oraz lica
szuflad dekorowane płaskorzeźbionymi wiciami. Wieniec górny na frontowych narożach oraz pośrodku dekorowany lwimi maskami. Kolumny, nogi i listwy ondulowane czernione. Wnętrze z dwoma półkami, pod dolną dwie płytkie szuflady.
Konstrukcja - dębina; fornir - orzech; 216 x 189,8 x 78 cm.
Szafa w formie i dekoracji naśladuje meble holenderskie wykonywane w 2 ćw. XVII w. Posiada charakterystyczne cechy dekoracji tychże mebli, tj. artykulację frontu kolumnami, poduchy dekorowane ondulowanymi listwami czy wzorzystą okleinę.