Nr katalogowy: 815
Sekretarzyk w stylu przejściowym
konstrukcja - sosna, jesion, buczyna; fornir - orzech,
mahoń, jawor; Europa Środkowa, ok. 1860-80
ze skrzyniowym korpusem, z ukośnie ułożoną, ściętą klapą i szufladą w oskrzynieniu, fornirowany, intarsjowany we wzory floralne, wsparty na krótszych bokach parach giętych podpór, spiętych po środku toczoną łączyną. Podpory gięte w pionie i poziomie, profilowane, w miejscu połączenia z łączyną sterczynki je spinające i zakończające łączynę. Górna płyta korpusu sekretarzyka z trzech stron ujęta profilowaną listwą. Klapa po otworzeniu odkładana na wysuwanych z korpusu listwach wspierających. We wnętrzu sekretarzyka odkładany pulpit kryjący pojemnik. W głębi wnętrza sekretarzyka pięć różnej wielkości wnęk - przegródek. Klapa od wewnętrznej strony oraz odkładany pulpit wyklejone zielonym suknem;
konstrukcja - sosna, jesion, buczyna; fornir - orzech, mahoń, jawor; 95,4 x 72 x 43,5 cm.
Europa Środkowa, ok. 1860-80
Utrzymany w stylu przejściowym między tzw. drugim rokokiem, a Ludwikiem Filipem, o czym świadczą intarsjowane, precyzyjnie wykonane i bogate dekoracje intarsjowane nawiązujące do wzorów rokokowych z ok. poł. XVIII w oraz gięte nogi w stylu ludwikowskim. Meble w tym stylu rzadko pojawiają się na polskim rynku antykwarycznym. Omawiany sekretarzyk charakteryzuje dobra jakość wykonania i wzoru intarsji, a także fantazyjnie rozwiązana podstawa, która wymagała od wykonawcy sporych umiejętności rzemieślniczych.