Nr katalogowy: 733
Zegar kominkowy z parą kandelabrów
marmur czerwony, brąz złocony, mosiądz, szkło;
Francja, Paryż, firma Samuel Marti, 3 tercja XIX
na podstawie z czerwonego marmuru, wspartej na 4 puklowanych nóżkach; wyżej marmurowa, architektoniczna obudowa z licznymi aplikacjami z brązu, z hermami kobiecymi na lwich łapach, z 4 sterczynami na narożach i wazonem w zwieńczeniu; tarcza oszklona, z nakładanymi cyframi rzymskimi, powyżej lwia maska; mechanizm osłonięty z tyłu kolistymi, mosiężnymi drzwiczkami; z systemem bicia godzin i półgodzin; na płycie mechanizmu w kole napis: "S. MARTI / & Cie" i w otoku: "MEDAILLE BRONZE"; ponadto bity napis: "H & F / PARIS"; kandelabry na podstawach z marmuru, aplikowane brązami, z motywem herm kobiecych na lwich łapach; trzony w formie dwuusznych wazonów; wyżej 4 ramiona zdobione palmowymi listkami, z tulejkami na szerokich talerzykach; piąta tulejka pośrodku, zwieńczona gaśniczką z motywem stylizowanej palmety;
marmur czerwony, brąz złocony, mosiądz, szkło; wys. 60 cm, szer. 29 cm, głęb. 17 cm; wys. kandelabrów - 66 cm;
Francja, Paryż, firma Samuel Marti, 3 tercja XIX w.