Nr katalogowy: 512
Zespół naczyń toaletowych
fajans delikatny, farba ceramiczna z natrysku
Niemcy, wytwórnia kamionki i fajansu Villeroy & Boch
składa się z miski umywalnianej, dzbanka na wodę i podłużnego pojemnika na gąbkę (lub szczotkę?) z pokrywką z otworami. Brzegi naczyń modelowane falistym motywem ukośnej fali, naprószane w kolorze błękitu paryskiego; krawędzie złocone. Lekko przetarte złocenia, szkliwo przetarte, z krakelurą;
fajans delikatny, farba ceramiczna z natrysku, szkliwo ołowiowoboraksow, złocenia;
wymiary: miska - wys. 12,5 cm, średn. 40 cm; dzbanek - wys. 32,5 cm; pojemnik - 24 x 10 x 6,5 cm; sygn. zielenią chromu druk: uskrzydlona główka Hermesa i dwa kaduceusze, niżej w szyldzie okuciowym: VILLEROY & BOCH, w półkolu z ząbkami: METTLACH, niżej półkoliście: Made in Saar- Bassin; na dzbanku i misce dodatkowo: ERF T; wyciski: JT 73 2 (dzbanek), HT 242 (miska), P 61 (pojemnik).
Niemcy, wytwórnia kamionki i fajansu Villeroy & Boch, zakład w Mettlach, 1 ćw. XX w.