Nr katalogowy: 411
Św. Józef z Dzieciątkiem
drewno dębowe polichromowane
(obecna polichromia wtórna),
wys. 66 cm. Polska, 1. poł. XVIII w.
drewno dębowe polichromowane (obecna polichromia wtórna),
Rzeźba przedstawia Św. Józefa z Dzieciątkiem odzianego w długą suknię spodnią i płaszcz przerzucony połą przez lewe kolano; trzymany na prawym ręku półnagi Jezusek ma
jedynie przepaskę na biodrach. Użycie drewna dębowego, opracowanie niedrążonego odwrocia i poważne zniszczenie powierzchni wskazują na długotrwałą zewnętrzną
ekspozycję figury, zapewne w kapliczce przydrożnej. Cechy stylowe tej - bliskiej poziomowi twórczości ludowej - figury wskazują dość ogólnie na 1. poł. XVIII w.