Nr katalogowy: 408
Aniołek na obłoku
drewno lipowe bielone i złocone; wys. 60 cm.
Polska, ok. poł. XVIII w.
Polska, ok. poł. XVIII w.
Późnobarokowa rzeźba aniołka przyklękającego na obłoku pochodzi ze zwieńczenia sporych rozmiarów ołtarza. Uwagę zwraca system korektur dla uzyskania optymalnych
proporcji dla figury umieszczonej na znacznej wysokości - korpus jest przesadnie wydłużony, nóżki krótkie, głowa nieco za duża. Rzeźba stanowi przykład polskiej produkcji
snycerskiej okresu późnego baroku stojącej na dość przyzwoitym poziomie, choć trudno jednoznacznie określić środowisko jej powstania.