Henryk KUNA (1879-1945)
Nr katalogowy: 403
Głowa męska
gips barwiony lub barwiona terakota, wys. 71 cm;
sygn. na podstawie: H Kuna
sygn. na podstawie: H Kuna
Urodzony w Warszawie Henryk Kuna początkowo kształcił się
na rabina. Około 1900 rozpoczął naukę rzeźby w pracowni
Piusa Welońskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
a następnie w ASP w Krakowie pod kierunkiem Konstantego
Laszczki. Jeden z założycieli i członek Stowarzyszenia Artystów
Polskich Rytm, istniejącego w latach 1922-1932. Jedna z jego
rzeźb - "Rytm", datowana na 1925, a odsłonięta w 1929 r.,
znajduje się w Parku Skaryszewskim w Warszawie. W 1931
Kuna wygrał piąty (licząc od 1925 r.) konkurs na pomnik
Adama Mickiewicza w Wilnie. Jego projekt nie został
zrealizowany w efekcie nagonki prasy wileńskiej (zachowały się
płaskorzeźby przeznaczone do umieszczenia na cokole).
Od 1936 Kuna był profesorem rzeźby na Uniwersytecie
Stefana Batorego w Wilnie. Przeżył drugą wojnę światową,
a w 1945 r. został mianowany profesorem rzeźby na
Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale zmarł przed
objęciem stanowiska.
Prezentowany gips (terakota ?), niemal na pewno jest
modelem - w zamierzeniu brązowej - rzeźby. Będąc
niewątpliwie portretem konkretnej osoby, przedstawia on
popiersie wpatrzonego w dal mężczyzny w średnim wieku,
o długiej, nagiej szyi, z wysoko zaczesanymi bujnymi włosami,
z krótką brodą i wąsami okalającymi usta. Popiersie
posadowione jest na wysokim sześciennym cokole.