Zegarmistrz PICARD
Nr katalogowy: 832
Zegar kominkowy z postacią kobiety
brąz złocony i patynowany, marmur (lub alabaster?); szkło, emalia; wys. 40 cm;
Francja, po połowie XIX w.
estymacja: 15 000 - 18 000 zł
brąz złocony i patynowany, marmur (lub alabaster?); szkło, emalia; wys. 40 cm; szer. 35 cm; głęb. 15 cm.
Francja, po połowie XIX w.
Obudowa na 4 nóżkach, na planie prostokąta; front z kwaterami wykładanymi płytkami białego kamienia, z gzymsami zdobionymi akantem i perełką, aplikacjami z motywem rozet, skrzyżowanych trąbek, girland różanych i wolut. Pośrodku tarcza biało emaliowana, z rzymskim podziałem godzinowym i minutowym arabskim, opasana perełką. W zwieńczeniu figura siedzącej kobiety w powłóczystej szacie, trzymającej w prawej ręce wieniec z kwiatów, a lewym łokciem wspartej na koszu z kwiatami. Sygn. z tyłu na obudowie: „PICARD”.
Stan: brak szybki osłaniającej mechanizm z tyłu.
Nazwisko „Picard” nosiło wielu zegarmistrzów w całej Francji. W Paryżu w 2 połowie XIX w. prowadziło pracownie kilku mistrzów, m. in. Prosper (Rue de Saintonge) i Alphonse (Rue Vieille du Temple).