Nr katalogowy: 819
Skrzynia klasycyzująca
Konstrukcja - sosna; fornir - orzech; intarsje - mahoń,
brzoza podpalana; Polska północna, XIX w.
prostopadłościenna, z otwieranym wiekiem, fornirowana i intarsjowana. Wieko i cokół lekko wystające poza korpus, w formie półwałka i ćwierćwałka.
Na froncie, bokach i wieku prostokątne pola ujęte żyłka, na narożach pilastry zwieńczone korynckimi kapitelami. Zamek przytwierdzony do wieka
mosiężnymi, dekoracyjnymi guzami; szyld mosiężny, wydłużony, falisty na obrzeżu.
Konstrukcja - sosna; fornir - orzech; intarsje - mahoń, brzoza podpalana; okucia - mosiądz; 55 x 138 x 71 cm
Polska północna, XIX w.
Skrzynia o typowej, uniwersalnej formie i uproszczonej dekoracji, będącej dalekim nawiązaniem do mebli elbląskich.