Nr katalogowy: 818
Szafa w stylu klasycystycznym
Konstrukcja - sosna; 201,5 x 156,2 x 54 cm;
Europa Środkowa, Niemcy Południowe (?),
4 ćw. XVIII w.
o konstrukcji wieńcowej, prostopadłościenna, ze ściętymi narożami,
dwuskrzydłowa, zwieńczona wypiętrzonym po środku gzymsem, mazerowana
na całej powierzchni i malowana, wsparta na czterech spłaszczonych kulach.
Na bokach, narożach i froncie po dwa pola. Na bokach i narożach
geometryczne wydłużone, wypełnione barwnymi smugami. Na froncie faliste
wypełnione gałązkami z ptakami (papugi). We wnętrzu dziewięć haków (do
wieszania ubrań) oraz wnęka u dołu. Okucia stalowe, kute; zamek przykładany,
jednoryglowy z otwartą puszką; zawiasy motylkowe, ażurowe, ozdobne.
Konstrukcja - sosna; 201,5 x 156,2 x 54 cm; Europa Środkowa, Niemcy
Południowe (?), 4 ćw. XVIII w.
Typowa dla południowych regionów krajów niemieckojęzycznych forma i dekoracja
mebla. Wykonana w sposób rzemieślniczy (zachowane ślady obróbki narzędzi),
w prowincjonalnym warsztacie stolarskim, o czym świadczą charakterystyczne dla
mniejszych ośrodków uproszczenia wzorów i drobne nieumiejętności techniczne
oraz malarskie. Dekoracja malarska naśladująca stolarską i intarsjowaną właściwa
tym czasom. Zachowana w dobrym stanie.