Nr katalogowy: 719
Ikona - „ Mandylion”
tempera na desce, obudowa z drewna czernionego,
szkło, 79 x 70 x 12 cm;
Rosja, XIX w.
wizerunek Oblicza Chrystusa, w nimbie krzyżowym, na tle Chusty
podtrzymywanej w górnych narożach przez parę aniołów; jedno
z najbardziej rozpowszechnionych od czasów bizantyjskich
ikonograficznych przedstawień, tzw. acheiropoietos - nie stworzony
ręką ludzką (ros. nierukotwornyj); obraz w bogatej, snycerskiej
złoconej, ażurowej ramie z pełnoplastyczna winną latoroślą; całość
w skrzynkowej szafce, z oszklonymi drzwiczkami od frontu;
tempera na desce, 53 x 42,5 cm; rama z drewna lipowego, złocenie
na pulment; obudowa z drewna czernionego, szkło, 79 x 70 x 12 cm;
Rosja, XIX w.