Nr katalogowy: 518
Wazon - dekoracyjna butla kobaltowa
z pokrywką;
Anglia, Stoke, wytwórnia Thomasa Mintona
(zał. 1798), pocz. XX w.
z pokrywką;
o kulistym, lekko spłaszczonym brzuścu, z długa szyją z profilowaną krawędzią i pierścieniem wokół nasady; wydzielona stopka. Mała kopułowa pokrywka z kulistym uchwytem. Na kobaltowym tle ornament tworzący romboidalną siatkę z zielonych listków z wpisanym stylizowanym złotym motywem kwiatowym. Wokół szyi szlak zielonych owali tworzących koła, wokół stopki - szlak półkoli i „łezek”. Mały odprysk przy brzegu pokrywki; porcelana angielska, kobalt, złocenia wypukłe i błyszczace, biała i turkusowa dekoracja ”jubilerska” - tzw. Juveldekor; wys. 40 cm; sygn. zielonym drukiem: pod koroną zamkniętą kula ziemska z szarfą z napisem MINTON, niżej: EGLAND, wyciski: MINTON, E, 2977, tarcza, półkole z kropką.
Anglia, Stoke, wytwórnia Thomasa Mintona (zał. 1798), pocz. XX w.
Elegancka dekoracyjna butla powtarza formy i styl dekoracji wyrobów renomowanej angielskiej wytwórni Mintona opracowanych na Wystawę Światową w 1862 roku.
Doskonała jakość masy porcelanowej i precyzja dekoracji „jubilerskiej”, z których słynęła wytwórnia.