Nr katalogowy: 727
Stolik pomocniczy w stylu eklektycznym
konstrukcja - mahoń; fornir mahoń; intarsje - jawor,
karpa jesionowa; okucia - mosiądz;
79,2 x 39 x 39 cm; Europa Środkowa, 4 ćw. XIX w.
z trójlistnym blatem, wsparty na trzech kolumnach, u dołu lekko wygiętych zakończonych mosiężnym trzewikiem w kształcie kopytka, spiętych falistą półeczka.
Fornirowany, intarsjowany, bogato dekorowany mosiężnymi okuciami. Blat intarsjowany w motywy geometryczne i floralne z ceownic, palmet i wici, ujęty na obrzeżu ażurową galeryjką. Oskrzynienie ujęte plecionką z mosiężnej wici i rozet. Kolumny po środku rozszerzone, oplecione mosiężnym sznurkiem, zwieńczone kapitelami u góry, z toczonymi obejmami - bazami u dołu. Półeczka trójboczna, o falistym zarysie, na obrzeżu ujęta listwą z profilowanej blachy mosiężnej.
Materiały: konstrukcja - mahoń; fornir mahoń; intarsje - jawor, karpa jesionowa; okucia - mosiądz;
Bardzo dekoracyjny stolik pomocniczy. Pierwotnie wykorzystywany zapewne do pozostawiania wizytówek lub ustawienia
kandelabru. Mebel nie zniszczony konserwacją.