Nr katalogowy: 718
Zegar kominkowy zwieńczony wazą,
w manierze Ludwika XVI; brąz cyzelowany,
złocony, mosiądz, szkło, stal; Francja,
Paryż, firma Samuel Marti et Cie, lata 70-80. XIX w.
w manierze Ludwika XVI;
na prostokątnej podstawie z czterema klockowymi nóżkami; obudowa z brązu złoconego w formie cylindrycznej puszki, po bokach para lwich głów trzymających w pyskach antaby z przewiązanych szarf; w zwieńczeniu waza opasana draperią, ze sterczyną w formie płomienia; mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin, z naciągiem sprężynowym i regulatorem wahadłowym; na płycie mechanizmu w kole napis: S. Marti et Cie / MEDAILLES BRONZES; tarcza emaliowana z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym; u góry napis zatarty, u dołu: Rue St. Honore 296 / PARIS; drzwiczki osłaniające tarczę - z kolistego soczewkowego szkła w perełkowym obramieniu; osłona mechanizmu z tyłu - w postaci płaskiego szkła w kolistej ramce ze złoconego mosiądzu;
brąz cyzelowany, złocony, mosiądz, szkło, stal; wys. 46 cm, szer. 27 cm, głęb. 15 cm;
Francja, Paryż, firma Samuel Marti et Cie, lata 70-80. XIX w.