Nr katalogowy: 704
Lampa naftowa, secesyjna
mosiądz, onyks, szkło; wys. 71 cm,
Niemcy, Berlin, firma Ehrich und Graetz, XIX/XX w.
na podstawie mosiężnej, kwadratowej, o wykrojonych faliście krawędziach, wspartej na 4 nóżkach
akantowych; trzon kolumnowy, toczony, z onyksu, z koryncką głowica z mosiądzu złoconego; zbiornik
na naftę półkulisty, z zielonkawego szkła warstwowego, barwionego w masie, trawionego w motyw irysów;
klosz tulipanowy z zielonkawego szkła o wyciskanym wzorze kory drzewnej i silnie powyginanej, falbaniastej
krawędzi;; na pokrętle knota napis: MATADOR /20''', na pierścieniu wokół palnika: 20''' BEC MATADOR
[nazwa typu palnika; liczba oznacza szerokość knota w mm]; brak kominka;
mosiądz, onyks, szkło;
wys. 71 cm, średnica klosza 24 cm; Niemcy, Berlin, firma Ehrich & Graetz, XIX/XX w.