Nr katalogowy: 516
Krawiec jadący na koźle
Francja - Pary? - E. Samson ?, XIX/XX w.,
kopia rzeźby miśnieńskiej J. J. Kaendlera
z ok.1740 r.
Figurka krawca w stroju dworzanina (surdut, buty do konnej jazdy z ostrogami, trikorn), dosiadającego osiodłanego, krętorogiego kozła w okularach.
Wyposażony w przybory krawieckie (linia? krawiecki zamiast szpady, wystające z olstrów i ładownicy szpulki z nićmi, próbki materiałów, guziki, żelazko, poduszka do igieł na zadzie kozła i zawieszone na rogach nożyce). Brak jednego szkła w okularach kozła.
Porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. ok. 42 cm, dł. ok. 36 cm; Sygnowany (na nodze kozła od spodu) kobaltem podszkl.: podwójne ? w ligaturze i wpisane S;
Francja - Pary? - E. Samson ?, XIX/XX w., kopia rzeźby miśnieńskiej J. J. Kaendlera z ok.1740 r.
Anegdotyczna figurka przedstawiająca wg tradycji nadwornego krawca ministra Augusta III, Heinricha Brühla, lub jego faworyta - hrabiego von Hennicke(syna krawca), została skopiowana najprawdopodobniej w założonej w połowie XIX wieku i działającej w Paryżu do lat 60. XX wieku wytwórni braci Samson. Działająca ponad sto lat fabryka zasłynęła wiernymi kopiami i pastiszami znanych wytwórni europejskich. Sygnatury własne Samsona przypominały uznane marki (np. Sevres, Miśnia) lub wręcz je kopiowały, przysparzając do dzisiaj wielu kłopotów z atrybucją porcelany.