Nr katalogowy: 512
Faun grający na fletni Pana
Dania, Kopenhaga, manufaktura królewska,
model Christiana Thomsena (1860-1921),
projekt z ok. 1903 r., realizacja późniejsza (l.30.XX w.)
na kanelowanej, przyciętej kolumnie z kwadratową podstawą
i wspinającą się na bazę jaszczurką siedzi skulony mały faun.
Dmucha w piszczałki fletni Pana, z pochyloną główka
i podciągniętymi wysoko nóżkami-kopytkami. Z tyłu podstawy
wycisk: TChr. Wyszczerbione naroże podstawy.
Porcelana, farby podszkliwne; wys. 21 cm;
sygn. kob. podszkl.: trzy stylizowane fale i trzy pionowe kreski,
zielenią podszkl.: 1020/433; zielenią naszkl. druk w kręgu: · ROYAL
· COPENHAGEN/ DENMARK i korona zamknięta w środku;
wyciski: 433. (numer modelu), Z
Dania, Kopenhaga, manufaktura królewska, model Christiana
Thomsena (1860-1921), projekt z ok. 1903 r., realizacja późniejsza
(lata 30. XX w.)
Znany model jednego z najlepszych rzeźbiarzy wytwórni kopenhaskiej.
Stylistyka typowo secesyjna, podobnie jak temat, podejmowany chętnie
w 2. dziesięcioleciu XX w., m.in. przez pracującego dla Rosenthala
rzeźbiarza Karla Himmelstossa.