A. CALENDI (XIX/XX w.)
Nr katalogowy: 402
Grupa ceramiczna Śmieszki
terrakotowa glinka ceramiczna, szkliwo imitujące
spatynowany brąz;
Francja lub Belgia?, pocz. XX w.
na sześciobocznym, płaskim, nieregularnym cokole cztery młode śmiejące się
Bretonki(?) - rybaczki, w długich sukniach ze sznurowanym gorsecikiem,
czepeczkach i sabotach. Dwie w środku dźwigają duży kosz z owocami morza
(widoczna min. płaszczka), z pomocą dziewczyny z prawej strony, niosącej koszyk
z ostrygami; kobieta z lewej strony, mocno przechylona do tyłu i podtrzymywana
prze obejmująca ją towarzyszkę, trzyma zwiniętą tkaninę -worek z żaglem?
Od frontu na podstawie metalowa tabliczka z napisem: RIEUSES/ Par Calendi.
Terrakotowa glinka ceramiczna, szkliwo imitujące spatynowany brąz;
wys. ok. 40 cm, dł. ok. 43 cm; sygn. na wierzchu podstawy przy brzegu ryte:
Calendi; od spodu wyciski: Calendi, AT(lub AF?) Harne, L. Labal(s?)sucs
(=succeseurs), Francja lub Belgia?, pocz. XX w.
Etykietka identyfikująca temat i autora (zapewne A. [Alfredo?] Calendi, rzeźbiarz
pochodzący z Belgii) oraz wyciski od spodu pozwalają przypuszczać, że grupa jest
powtórzeniem wg oryginału metalowego (z brązu?), wykonanym w atelier - pracowni
francuskiej.