Nr katalogowy: 1821
Konsolka z delfinami
brąz, odlew cyzelowany, złocony; porcelana, farby emaliowe,
szkło fazowane; wys. 10,7 cm; Chiny, XX w.
estymacja: 1 800 - 2 400 zł
brąz, odlew cyzelowany, złocony; porcelana, farby emaliowe, szkło fazowane; wys. 10,7 cm, podstawa 13,5 x 13,5 cm.
Chiny, XX w.
Podstawa na planie kwadratu o zaokrąglonych narożach i łukowo wklęsłych bokach. Wokół krawędzi moletowany ornament sznurowy. Wierzch podstawy gładki; w narożach 4 pełnoplastyczne figurki delfinów o smoczych paszczach i akantowych uszach; pośrodku kolisty otwór osłonięty porcelanową pokrywką z uchwytem z brązu w kształcie karczocha. Delfiny podpierają ogonami zakończonymi liściem akantu - szklany blacik, pogrążony w oskrzynieniu z brązowej listwy opasanej sznurem.
Konsolka służyła zapewne jako podstawka do imbryczka w trakcie ceremonii parzenia herbaty. Zwraca uwagę najwyższy kunszt rzemiosła brązowniczego.